Przenośniki taśmowe są nieodłącznym elementem wielu linii produkcyjnych. To urządzenia niezastąpione podczas transportowania różnych elementów na krótkich dystansach, przez co znajdują szerokie zastosowanie w licznych gałęziach gospodarki. Najważniejszym pod względem wydajności i funkcjonalności podajników są oczywiście taśmy przenośnikowe. Aby odpowiednio spełniały one swoje zadanie konieczne jest ich właściwe dopasowanie do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jakie pasy cieszą się największą popularnością?

Taśmy gumowe gładkie i progowe

taśma progowa

Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów pasów transportowych są taśmy gumowe. Najczęściej wykonuje się je jako zespolenie dwóch elementów – bardzo wytrzymałego rdzenia oraz otuliny z elastycznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu uzyskuje się wyroby zdolne do przenoszenia bardzo dużych obciążeń przy jednoczesnym ograniczeniu ich sprężystości i wydłużenia. Taśmy wykonane z gumy można podzielić na kilka grup w zależności od ich zastosowania. Oprócz klasycznych wyrobów producenci zajmują się także produkcją pasów olejoodpornych, odpornych na temperaturę, trudnościeralnych oraz trudnopalnych. Jeśli transport odbywa się w poziomie lub pochylenie nie przekracza 18 stopni, wtedy stosowane są gładkie taśmy gumowe. W innych sytuacjach zalecane jest użytkowanie pasów z przekładkami, które zapobiegają cofaniu się przewożonych materiałów.

Modułowe taśmy dla przemysłu spożywczego

taśmy dla przemysłu spożywczego

Do produkcji taśm modularnych najczęściej wykorzystuje się termoplastyczne tworzywa sztuczne. Wytwarza się z nich segmenty, których łączenie możliwe jest dzięki zastosowaniu litych sworzni. Te niewielkie detale zazębiają się w charakterystyczny sposób, przez co finalnie otrzymuje się bardzo wytrzymałe taśmy modułowe charakteryzujące się zdolnością do niewielkich odkształceń. Właściwości mechaniczne i fizyczne wykonanej w ten sposób taśmy są zależne głównie od tego, jakiego tworzywa użyto do produkcji segmentów i sworzni. Bardzo dużą zaletą tego typu wyrobów jest możliwość ich szybkiej naprawy w razie wystąpienia awarii – wystarczy wymienić uszkodzone segmenty i można wznowić działanie linii produkcyjnej. Zbudowane z modułów pasy znajdują zastosowanie głównie w zakładach zajmujących się przetwórstwem żywności.

Taśmy transportowe z metalu

Stalowe taśmy transportujące najczęściej przybierają formę rolek lub specjalnych siatek. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych takie pasy do przenośników taśmowych są odporne na działanie wyższych temperatur, co pozwala na ich wykorzystanie między innymi w przypadku fragmentów linii produkcyjnych przechodzących przez piece.

Stosowanie przenośników taśmowych ma bardzo wiele zalet. Zajmujący się przemysłem przedsiębiorcy doceniają ich niezawodność, dużą wydajność oraz niską energochłonność. To właśnie dzięki wyposażeniu linii produkcyjnej w te urządzenia zapewnia się płynny transport wytwarzanych elementów pomiędzy poszczególnymi procesami, zwiększając w ten sposób sprawność zakładu. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala optymalnie dopasować rodzaj taśm transportowych do profilu prowadzonej działalności.